Bátorítottuk a testvéreket a tanítványozásra, a hitmélyítésre, közösségépítésre a cigánymissziós szolgálók, férfiak és nők körében, országos találkozók keretében.
2023-ban is 20 cigány és nem cigány munkatárs aktív az országos vezetésben. 2022 évhez képest 10 helyszínnel nőtt a baptista cigány közösségek száma. 38 településen vannak kisebb nagyobb cigány gyülekezetek, közösségek, misszióállomások, és még néhány településen gyülekezetplántálás is elkezdődött. Nőtt a cigánymisszióban hivatalosan avatott presbiterek és lelkipásztorok száma is.
A 2023. évi eseménynaptárt tekintve, az esztendőt a fizikai szükségekre való reagálással kellett kezdenünk. A több mint 1000 személy, 250 család – akik felé szolgálnak nap mint nap munkatársaink az ország hét megyéjében-, a téli időszakban igen ínséges körülmények között élnek. Élelmiszeradományokkal segítettünk Baranya, Békés, Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyék baptista cigány közösségeiben.
Az országos közösségi események a következők voltak:
2023. május 13-én került sor Budapesten a VIII. Protestáns Cigánymissziós Konferenciára, ahol 400 baptista, evangélikus, metodista, pünkösdi és református testvérrel épültünk Isten jelentlétében.
2023. július 22-én, Vaján Jurinka Sándor presbiterré, helyi lelkipásztorrá avatása, szolgálatba állítása valósult meg.
2023. augusztus 26-én, Vaján országos Női konferenciát szerveztünk, Révész Szilvia, a Baptista Női Misszió vezetőjének tanításával, „…aki mást felüdít, maga is felüdül…” címmel. A dicsőítésben Tóth Tünde vezette a testvérnőket.
2023. szeptember 17-én, Tuzséron Fogarasi Imre testvér lett presbiterré, helyi lelkipásztorrá avatva.
2023. október 14-én, Debrecenben, 100 férfi részvételével került sor a Férfi napra. „Az Úr nemhagy a csüggedésben”témában fő előadóként Fogarasi Dezső ákosi lelkipásztor szolgált.
2023. november 2-4. között a szolgáló házaspárok találkoztak Szerencsen, ahol a fókusz a Krisztusban hű és egészséges házasságon és a tanítványozáson volt Isten országának építése érdekében.
Ezt az irányt tartottuk a havi rendszerességű online missziós munkatársi megbeszéléseken is.
Az országos események, a szolgálók útiköltségei, némi gyülekezeti működési támogatás mellett, Egyházunk cigánymissziós nyári napközis gyermek és ifjúsági táborok megtartását is segítette anyagilag, Tatán, Porcsalmán, Tuzséron és Vaján. Támogattuk az Országos Baptista Női Konferencián, a Férfi a pályán, és ifjúsági találkozókon való részvételt. A novemberi Baptista500 eseményen 150 cigány testvérrel vehettünk részt, ahol többen újra elköteleződő, megújuló vagy épp megtérő döntést hoztak.
Az évekkel ezelőtt mutatkozó imaház-igényre 2023-ban Mezőladányban sikerült épületvásárlással reagálni. Reménység szerint, 2024-ben Hajdúhadházán is megvalósulhat a vásárlás. A cigány testvérek több helyen évtizedek óta házaknál, családoknál tartanak istentiszteleti és házi csoport alkalmakat, önerejükből pedig nem tudnak ekkora lépéseket tenni.
Kiskőrösön és Alszószentmártonban a helyi hivatali nyitottságnak köszönhetően kapnak használatba ingatlanokat, termeket baptista cigány testvéreink összejövetelei.
2024-re a szolgálók felkészítésére tervezünk nagyobb hangsúlyt fektetni, hogy minél több helyen legyenek az Úr szolgálatába felkent, alkalmas cigány lelki vezetők.
A legnagyobb kihívás a cigánymisszióban az, hogy több generáción keresztül másolt minta alapján, a cigány fiatalok nem maradnak meg a gyülekezeti közösségekben a serdülőkor folyamán. A hívő szülők gyermekei a világi életkori társaikat követve 13-15 éves koruk között elkezdik a szexuális életüket, gyermeket szülnek vagy ami még rosszabb előfordul, hogy elvetetik a magzataikat. Az iskolákból és a gyülekezetekből kimaradnak. Ezzel megfosztják magukat a szakmai fejlődéstől és a szép családi élettől, de a boldog ifjú élet örömeitől is. Kevés pozitív kivételtől eltekintve ez egy elterjedt kép. Ezért a kevés hűséges cigány fiatal felnőtt nehezen talál hozzá illő hívő párt. Az okok részben a nem eléggé kívánatos családi és gyülekezeti életre vezethetők vissza. Sok az elhamarkodott érzelmi reakció a testvérek, a házastársak és rokonok között is. Könnyen otthagyják a párjukat és a gyülekezetüket az emberek. Igaz, hogy könnyen vissza is térnek. Bocsánatot kérnek és ismét együtt vannak, mintha mi sem történt volna. Azonban a sebek tovább élnek, a viszályok ismétlődnek. Akár egész vagy fél gyülekezetek átpártolnak egy másik felekezetbe vagy vissza. A cigány emberek úgy általában a gyermekeket nagyon szeretik, bármit megtennének értük, ha valaki bántja őket. Azonban sokszor tapasztaltuk, hogy türelmetlenül, kiabálással és szidással nevelik a gyermekeiket. Például egy megtért hívő anyát sokszor kértünk, hogy elismeréssel, dicsérettel bátorítsa serdülő fiát, de a legnagyobb jóindulata ellenére sem sikerült.
Ezek a helyzetek folyamatos kihívás elé állítják a szolgatársakat, amihez csak az Úr adhat bölcsességet. Jézus Krisztusban van reménységünk sokak újjászületése és teljes életváltozása felől!
Dr. Kovács Géza – Patkás Rita
Baptista Cigánymisszió